ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
مقالات فارسی
انقلابی در انقلاب و گذری به سوی کودتای آرام
پیمان محمدی ـ کرماشان
15 / 4 / 2009
”انقلابی در انقلاب“ گفته محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است که در جمع بسیجیان ارائه داده بود و همچنین بر دخالت نیروهای بسیجی و سپاهی در انتخابات مجلس هشتم تاکید کرده بود. اما وی بعد از وارد شدن انتقادات زیادی از طرف جناح های سیاسی مخالف اصولگرایان از موضع خود عقب نشینی نمود. گرچه گفته ایشان در مورد دخالت نیروهای نظامی ناقض قانون اساسی نظام اسلامی ایران و همچنین توصیه های کاریزمای انقلاب آقای خمینی می باشد ولی حاوی نکات مهمی از رویدادهای سیاسی پیش رو در نظام اسلامی ایران می باشد که در این گفتار تا حد ممکن به شیوه تحلیلی به روشن نمودن بعضی نکات اشاره خواهیم نمود.
با مروری بر رویدادهای سیاسی سالهای اخیر در جابجایی قدرت سیاسی بین جناح های  درون نظام متوجه می شویم که بعد از انتخابات دوم خرداد 1376 و به قدرت رسیدن جناح های اصلاح طلب درون نظام، نیروهای سپاهی و امنیتی و جناح اصولگرایان افراطی به حاشیه قدرت سیاسی رانده شدند و این زنگ خطری برای حافظان انقلاب اسلامی (سپاه پاسداران) و اصولگرایان بود که خود را حافظ و صاحب دستاوردهای انقلاب می دانستند با ادامه گسترش روند اصلاح طلبی جایی برای عرضه اندام در عرصه  سیاسی این نیروها و جناح ها باقی نمی ماند.
 در همین راستا از دست رفتن مجلس ششم نیز گمان را به یقین تبدیل کرد و با گسترش روند اصلاح طلبی، جناح اصولگرایان را به سوی چاره یابی، حفظ قدرت و قبضه آن هدایت نمود.
جناح اصولگرایان که گلوگاه های قدرت نظام مانند قوه قضاییه، سپاه پاسداران و شورای نگهبان را هنوز در اختیار داشتند با شروع انتخابات مجلس هفتم به عنوان اولین مرحله انتقام از اصلاح طلبان وارد کار شدند و  با پیش قراول قرار دادن سپاهیان به عنوان راستگرایان افراطی در راهپیمایی قبض قدرت و اجرایی کردن پروژه سیاسی خود دست به کار شدند ، با نظارت استصوابی خود شورای نگهبان به حذف چهره های سرشناس اصلاح طلب در انتخابات مجلس هفتم روی آرودند آنان توانستند اولین مرحله از اقدامات خود را به نتیجه برسانند و با ورود نیروهای سپاهی و امنیتی به مجلس هفتم عرصه را بر اصلاح طلبان تنگ نمایند ، متعاقبا با در اختبار گرفتن مجلس هفتم بر دو قوه اصلی نظام اسلامی یعنی قوه قضاییه و مجلس حاکمیت یابند.
در ادامه روند و با سربرآوردن احمدی نژاد از صندوق های رای در کمال ناباروی حاکمیت راست گرایان افراطی  و اصولگرایان بر اریکه قدرت نظام اسلامی تکمیل گردید. با به ریاست جمهوری رسیدن احمدی نژاد به عنوان یکی از نیروهای سپاهی راه برای ورود نظامیان و نیروهای امنیتی در تشکیل کابینه های اجرایی دولت فراهم شد.
تشکیل کابینه امنیتی نظامی از طرف احمدی نژاد و همکاری مجلس هفتم به ریاست حداد عادل  و قوه قضاییه به ریاست هاشمی شاهرودی راه را برای سرکوبی کلیه نیروهای اصلاح طلب و دگراندیش جامعه ایران هموار نمود و با اولین اقدام خود  سعی در ایجاد تغییر و تحولات مهم در نظام اسلامی ایران نمودند که با حذف جمهوریت نظام اسلامی از طرف آقای احمدی نژاد بروز یافت. حذف کلمه "جمهوریت" با پشتیبانی آیت الله مصباح یزدی به عنوان تئوریسین دولت اسلامی احمدی نژاد که حاکی از به راه افتادن جریانی در درون نظام اسلامی بود که در سدد تغییر و قبضه قدرت در نظام اسلامی می باشد.
در پیش گرفتن خوی امنیتی نظامی در سیاست خارجی و داخلی دولت احمدی نژاد که با پافشاری بر غنی سازی اورانیوم و تقویت توان نظامی نظام اسلامی به موشک های دوربرد و  همچنین دخالت در کشورهای عراق، لبنان، سوریه، فلسطین و افغانستان و رویارویی غیرمستقیم با آمریکا در این کشورها و بعلاوه اجرای طرح های امنیتی اجتماعی در سیاست داخلی و بگیروببندها و برخورد با جنبش های اجتماعی حکایت از شروع روندی دارد که ارکان اصلی نظام اسلامی را طناب پیچ نموده است.
اما نقطه عطف  آشکار شدن چنین روندی انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی می باشد که به حذف بی سابقه جناح اصلاح طلب انجامید و در این مرحله از انتخابات با حذف بسیاری از چهره های سیاسی اصلاح طلب به خوبی روشن شد که جناح اصولگرایان و راستگرایان افراطی  در حال اجرایی کردن طرح هایی هستند که با پیشرفت پنهانی خود و در پشت بسیاری از شعارهای جذاب  و عوام فریب در حال تکمیل نمودن آن می باشند.
آنچه که در این جریان قابل تامل است و در انتخابات مجلس هشتم نمود پیدا نموده است حذف بسیاری از چهره های نظام در حال اکنون و در گذشته بوده است تا جایی که با رد صلاحیت نوه های خمینی تامل برانگیزتر نیز شده است در جریان همین انتخابات اظهار نظرهایی صورت گرفت که نشان دهنده طرحی از پیش تعیین شده می باشد که در هیچ دوره ای سابقه نداشته است که رئیس جمهور و رئیس مجلس از قبل، از رد صلاحیت ها مطلع باشند و به اظهار نظر بپردازند و اعلام نمایند" برخی می دانستند رد صلاحیت می شوند ولی ثبت نام کردند". که چنین اظهار نظرهای از طرف دونفر از روسای دو قوه اصلی نظام جای بحث و تامل دارد که به چه علت چنین اظهاراتی را ابراز می دارند در حالی که هنوز هیچ اعلام نظری در مورد رد صلاحیت ها انجام نگرفته بود؟
اما در این روند آنچه از همه تامل برانگیز تر  می باشد اظهار نظرهای فرماندهان ارشد نظامی می باشد که خود نیز از بی سابقه ترین اظهارنظرها در دوره های انتخاباتی بوده است اظهار نظر فرماندهی کل سپاه، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و بسیاری از فرماندهان ارشد نظامی در حمایت از جناح اصولگرایان حاکی از روندی غیره طبیعی در نظام اسلامی است اظهاراتی از قبیل اینکه : در این دوره انتخاباتی انقلابی در انقلاب است که جریان داخل نظام یک دست شده است  پیشتر و در دوره های قبلی جناح راست و چپ و جبهه ارزشی و ضد ارزشی داشتیم و اکنون یک جریان اصولگرا وجود دارد و نیروهای نظامی و بسیجی وظیفه حمایت از اصولگرایان را در انتخابات بر عهده دارند.  این اظهارات از طرف ارشدان نظامی بسیار تامل برانگیز است اگرچه در زیر فشار انتقادات و با حربه دستاویز قرار دادن توصیه های خمینی به نظامیان در عدم دخالت در انتخابات از طرف جناح اصلاح طلب و دیگران این فرماندهان مخصوصا محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسدارن گفته های خود را پس گرفت اما می توان به یک نتیجه مهم رسید.
با جمع بندی از جریان امور چند سال اخیر  و بخصوص روند انتخاباتی مجلس هشتم و اظهارنظرهای مقامات ارشد نظامی و سیاسی و همچنین رد صلاحیت خانواده خمینی و اصلاح طلبان می توان به این نتیجه رسید که نیروهای اصولگرا و سپاهیان در نظام اسلامی به سوی یک کودتای آرام پیش می روند که سپاهیان قدرت را حق مسلم خود به شمار می آورند و خود را صاحب انقلاب به حساب آورده و بایکدست کردن حاکمیت سعی در اجرای یک کودتای آرام دارند که سپاهیان و نیروهای امنیتی نظامی به عنوان یکرانان قدرت در نظام اسلامی باشند.


بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
مقالات فارسی
افسار گسیختگی قیمت دلار، تسویه حساب جناحی یا ناکارآمدی مدیریتی؟
آقای روحانی ؛ "GAME OVER"
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی