ده‌سپێک l مقالات l هه‌واڵ l به‌یاننامه‌ و ڕاگه‌یاندن l سکرتێری گشتی l چاوپێکه‌وتن و وتووێژ l چاند و هونه‌ر l به‌رنامه‌ و په‌یڕه‌و l برنامه‌ و اساسنامه
مقالات فارسی
نظام اسلامی و احتمال تکرار یک چرخه تاریخی
سعید سجادی ـ کرماشان
5 / 6 / 2009
آنچه که در این مطلب می خواهم ارائه دهم تحلیلی از موقعییت و وضعیت کنونی نظام اسلامی ایران است که با مروری بر  تحولات ایران در  چند دهه گذشته به صورت مختصر و پیش بینی بروز احتمالی یک چرخه تاریخی در ادامه روند وضعیت کنونی می باشد.
انقلاب 57 مردم ایران واقعییتی آشکار بود که نظام شاهنشاهی ایران منشی استبدادی داشت و با تکروی های تعدادی از سران رژیم گذشته ایران همچون شخص محمدرضا شاه و نظامیان در عرصه سیاسی کشور باعث به وجود آمدن جوی از خفقان و سرکوبی نیروهای دگر اندیش و آزادی خواه شده بود. با توجه به اینکه در دهه 40 و50 .خ جریان چپگرای حاکم بر جهان ندای ستم ستیزی جوامع تحت ستم بود جریانات چپ در ایران با قدرت و جرات در برابر نظام شاهنشاهی به مبارزه برخاستند و در این میان نیز نیروهای ملی مذهبی و مذهبیون رادیکال همراه با این جریانات چپ علیه ستم نظام حاکم دست به فعالیتهای گسترده ای زده بودند که انجام چنین عملی با هجوم توده ای مردم به خیابانها باعث فروپاشی نظام استبدادی شاه و بروز انقلابی مردمی شد که در زیرکی تمام، مذهبیون رادیکال با هدایت کاریزمای خود توانستند سرانجام انقلاب را بدست بگیرند و روندی که طی شد روندی طبیعی از استبداد به انقلاب بود که نوع  نظام و چهره سردمداران نظام را تعویض نمود گرچه نوع نظام ونوع چهره های حاکمیت تغییر یافت اما شخصیت های به حاکمیت رسیده پروش یافته دوران استبداد بودند که شخصیت های "استبداد زده" نامیده می شوند و شخصیت نیز با توجه به شکل گیری آن کمتر مورد تغییر قرار می گیرد و همین عامل تاثیرگذار شخصیت در عملکرد انسانها نقس بسزایی دارد حاکمان بعد از انقلاب نیز دچار شخصیتی استبداد زده بودند که زمینه مستبدبودن را در رویه  حاکمیتی خود دارا بودند.
جدای از وقایعی که تا دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی به علت وضعیت خاص دوران جنگ روی داد اما با به حاکمیت رسیدن هاشمی رفسنجانی خوی استبدادی این شخصیت ها تاثیر بسزای در انسداد فضای سیاسی جامعه ایران داشت که در حال و هوای سازندگی کشور در دوران بعد از جنگ خود را مستتر کرده بود ولی فشار انسداد فضای سیاسی کشور به خوبی احساس می شد.
مردم ایران در اولین جرقه ی جریان اصلاح طلبی و گرایش به فضای باز سیاسی در دوم خرداد 76.خ خواستار رهایی از استبداد مستتر شده سازندگی شدند و با بله گفتن به جریان اصلاحات درون نظام عملا خواستار رخت بربستن لحاف استبداد از جامعه ایران شدند گرچه در دوران خاتمی و اصلاحات دورانی بازتر و فضای سیاسی بهتری نسب به قبل بود اما حاکمیت اصلی نظام و سردمداران پرنفوذ بعلت وجود شخصیت استبداد زده خود تاب تحمل اندیشه های مجزا و گرایشات گوناگون را نداشتند برای همین جریان اصلاحات بعلت بی برنامه گی و عدم استراتژی منظم و منسجم به شکست کشیده شد.
باگذشت 25 سال از عمر انقلاب و در میان عُجب همگان احمدی نژاد ظهور کرد که نظام اسلامی ایران همچنان و بیشتر در ورطه استبدادی خود خرق شد. دوران احمدی نژاد بعلت فاصله دو دهه ای خود از استبداد شاهنشاهی همچنان خوی استبدادی را در خود حفظ کرده بود که می توان بعنوان تاریکترین و انسدادی ترن دوره سیاسی بعد از انقلاب قلمداد کرد.
از شاخصه های بارز هر نظام استبدادی یکه تازی حاکمان و نبود آزادی بیان و  اندیشه و در یک کلمه دمکراسی است که نمونه عینی چنین نظامی و با تمام معنای خاص خود در دوران احمدی نژاد بوقوع پیوسته است. برخوردهای دولت احمدی نژاد با دگراندیشان و نیروهای روشنفکر جامعه به صورت روزمره مشاهده می شود و با فشار بیش از حد بر نویسندگان ،روشنفکران و روزنامه نگاران عرصه را بر بیان آزاد اندیشه بسته است وهراز چند گاهی با بستن روزنامه ها و مجلات و سایت های اینترنتی شاهد غول بی شاخ و دم استبداد نظام اسلامی هستیم.
برخورد هر روزه با فعالین جنبش های اجتماعی و صدور احکام سنگین برای این فعالین به امری عادی و طبیعی در نظام اسلامی ایران تبدیل شده است اخبار روزانه حاکی از وجود زندانی جدید اندیشه و آزادیخواه و اعدام های گوناگون در زمینه های عملکردی و فکری جداگانه است. طی شدن چنین روندی  در وضعیت کنونی نظام اسلامی حکایت از یکه تازی در عرصه حاکمیت سیاسی نظام است که با بی پروایی تمام تور استبدادی خود را بیشتر از قبل پهن و گسترده می نماید.
ازدیاد تبعیضهای جنسیتی در سطح جامعه و مخصوصا در حوضه آموزشی و مراکز علمی و اداری و همچنین تعرض حقوقی به جنس زنان جامعه و برخورد ناشایست با نوع پوشش های این قشر  به حدی است که چهره خونین را هر روزه می توان از این قشر در سطح کشور شاهد بود. حکایت جنبش زنان قصه ی تلخی است که این نظام فعالیت های این قشر عظیم در جامعه را در تنگ کرده است و با برخورد شدید و اهانت آمیز به هتاکی این قشر جامعه می پردازد که هر روزه با صدور قوانین جدید تبعیض آمیز فضای مسدودتری را پیش روی جنبش زنان و جنیست آنها قرار می دهد .  جنبش دانشجویی ایران اگرچه یک جنبش منسجم نیست اما در پی مقابله با انسداد استبدادی نظام اسلامی است که با شنیدن اخبار روزانه برخورد با این قشر نیز موقعیت های جامعه غم انگیزتر نمایش داده می شود دستگیریها، ممنوعیت تحصیلی و زندانی و شکنجه حاصل نظام استبدایی است که بر این قشر با آرمانهای عدالت طلبانه و آزادی خواهانه خود روا داشته می شود.
در این فضای مسدود جنبش کارگری نیز وضعیتی بدتر از همه را به خود می بیند در وضعیتی که  بعلت مدیریت ناصحیح مستبدان نظام اسلامی  و شخص احمدی نژاد در عرصه اقتصادی کشور ایران پدید آورده اند باعث نقدینگی بیش از حد در سطح کشور و تورم 20% حاکم از این بی برنامه گی شده است که بی کاری و فقر گلوگاه زندگی در فضای مسدود سیاسی را بیشتر فشرده است. نحوه تعامل نظام اسلامی با جنبش کارگری و برخوردهای شدید و اجرای احکام سنگین زندانی  و رفتار اهانت آمیز شلاق برای این قشر زحمتکش جامعه نشان دهنده وجود نبض واقعی استبداد است  که در شریان زندگی مردم ایران به شدت احساس می شود.
یکی دیگر از واقعیات تلخ جامعه ایران ستم مضاعف بر ملیت های ایرانی است که جدای از جریان استبداد کلی بر جامعه ایران می باشد شیوه رفتار  و عملکرد نظام اسلامی با ملیت های ایرانی اعم از کردها، آذری ها، بلوچ ها، عرب ها و ترکمن ها فشار فزاینده بر خورد ناشایست با خواسته های برحق آنها می باشد. رفتارهای خشونت بار و گاها تحقیر آمیز بشیوه ذهنی و عینی آتش زیر خاکستری شده است که به شیوه مخربانه ای در حال انفجار می باشد که با از دست دادن بسیاری از فرصت ها در این نظام استبدادی خسارت های جبران ناپذیری را بر پیکره ایران وارد خواهد نمود که جای برای دوخت خوش سیمای آن نخواهد گذاشت.
مزید بر این مسائل و مشکلات نوع دید کلی نظام اسلامی  نسب به جامعه می باشد که دیدی نظامی امنیتی است و سایه آن بر جامعه سنگینی می نماید هزینه های سنگین نظامی و اهمیت ویژه و فوق العاده به پروژه های نظامی و بخش نظامی در نظام اسلامی از دیدگاه و ذهنیتی مستبدانه تراوش می نماید که روحیه ی استبدادی خود را هر چه بیشتر بروز می دهد. جالب توجه این است که نقد اصلی انقلابیون اسلامی برنظام شاهنشاهی همین مسئله هزینه های نظامی و منیش نظامی گری بود که اکنون خود نظام اسلامی به همین منش روی آورده است هزینه های سنگین در برآوردن نیاز تسلحیات نظامی گروههای تروریستی در عراق، لبنان، فلسطین و دیگر نقاط جهان فشار مضاعف اقتصادیی است که بر مردم ایران وارد می شود.
سخن کوتاه کنیم به این نتجه می رسیم که فشار وارده بر وضعیت معیشتی مردم ایران و همچنین وجود استبداد کامل بر ابراز افکار و عقاید و برخورد ناشایست و خشونت بار با خواسته های اقشار گوناگون جامعه جوی را در ایران به وجود آورده است که کاسه صبر جامعه ایران را لبریز نموده است و هرآن احتمال می رود که سرریز توده وار در خیابانها و گوشه و کنار ایران چرخه تاریخی استبداد – انقلاب را تکرار نماید.


بۆچوونه‌کان
بۆچوون بنووسه‌

ناو:  

ئیمه‌یل:  

تێکستی کۆمێنته‌که‌ت  
ژماره 62
بڵاوکراوه‌یه‌کی سیاسی گشتییه، ئۆرگانی ڕاگه‌یاندنی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان ده‌ریده‌کات‌
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
مقالات فارسی
افسار گسیختگی قیمت دلار، تسویه حساب جناحی یا ناکارآمدی مدیریتی؟
آقای روحانی ؛ "GAME OVER"
مافی کۆپی کردن پارێزراوه‌ بۆ سایتی یه‌کێتی دیموکراتی کوردستان 2009 ده‌سپێک l هه‌واڵ l بۆنه‌ و ڕێوڕه‌سم l کۆمیته‌کان l خه‌باتی ئاشتیخوازانه‌ l ئه‌رشیف l ڤیدیۆ l په‌یوه‌ندی